Svjetski dan sindroma Down

6

U ponedjeljak 21.3. na prvi dan proljeća, u našoj školi obilježili smo Svjetski dan sindroma Down i to rasparenim, šarenim i veselim čarapama. Time ukazujemo na posebnost osoba s Down sindromom te im pomažemo da se lakše integriraju u naše društvo i osjećaju prihvaćenima.

Taj je datum odabran jer Down sindrom uzrokuje potrostručenje (trisomija) 21. kromosoma. Down sindrom je genetski poremećaj koji sprječava normalni tjelesni i mentalni razvoj djeteta, a ime je dobio po engleskom liječniku Johnu Langdonu Downu koji ga je otkrio.

Svoju solidarnost i razumijevanje učenici Obrtničke škole pokazali su, uz nastavnicu Suzanu Musil, nošenjem šarenih čarapa.

Pravo prijateljstvo i prihvaćanje našeg učenika Fabijana posebno su pokazali učenici 1.fg razreda s razrednicom Mirjanom Oroz i psihologinjom koji su od jutra obilježili ovaj dan razgovorom u svrhu podizanja svijesti i razumijevanja te razbijanja predrasuda o osobama s Down sindromom. 1.fg razred pokazao je na svom primjeru kako se stvara zajedništvo, prihvaćaju različitosti i pobuđuju vrijednosti tolerancije i prijateljstva. Fabijan je tijekom ove godine pokazao kako se voli i želi družiti s vršnjacima, zajedno sudjelovati u brojnim aktivnostima, ali i s veseljem je pokazao što zna i može. Svoja postignuća je podijelio s ostalim učenicima iz razreda koji su mu pružili maksimalnu podršku i strpljenje.

U veselom tonu i uz poticanje tolerancije i prihvaćanja učenika s Down sindromom, učenici su također izradili školski pano u suradnji s knjižničarkom i psihologinjom.

Ovakvim se aktivnostima i druženjima uči tolerancija i prihvaćanje koje su u današnjem svijetu često zanemarene, a to je jedan od ciljeva školskog obrazovanja - mlade ljude pripremiti za budućnost bez mržnje, predrasuda ili netolerancije. Naši učenici su obilježavanjem ovog dana upravo to i pokazali.

21. Tjedan mozga od 14. do 20.3.2022.
U suradnji s uspješnim poduzetnicima osiguravamo s...