Utorak, 27 Listopad 2015 16:02

Dani kruha i Dani zahvalnosti za plodove "Zlatne doline"

U našoj školi smo 7.10.2015. obilježili „Dane kruha" i dane zahvalnosti za plodove naše Zlatne doline.  Svjetski dani kruha nas uvijek iznova  potiču na  čuvanje naših starih običaja ,kulturne i vjerske baštine  Hrvatskog naroda, pa smo uz veliku pomoć naših učenika uspjeli postaviti na veliki i dugački stol naš „Slavonski doručak". Stol su postavili učenici 3.f/g razreda sa prof. Andreom Drkulec.

Izložbeni stol sa plodovima zemlje, stolnjacima te unikatnim dijelovima slavonskih starina osmislile su prof. Andrea Katarina Uremović i prof. Katica Vido, dok su pano uredile učenice 1.d razreda.

Zahvalili  smo Bogu koji nam je dao ovu divnu Slavonsku zemlju na kojoj rastu najprije dobri ljudi a onda raste i žito, i kukuruz, vinova loza, šljiva, jabuka, breskva,orasi i lješnjaci i još puno,puno drugih plodova od kojih stvaramo ukusnu hranu: kruh, pecivo, kiflice, kolači, pekmezi, ajvar i sokovi koje smo zajedno  blagovali.

Hrvatska je mala zemlja s dugom poviješću i velikom kulturnom baštinom ,stoga je svatko od nas ovdje odgovoran za očuvanje  i prenošenje  na nove generacije svega onog što je u našem zavičaju lijepo,dobro i plemenito. „Inati se Slavonijo ljepota nek tvoja boli".

Prisjetili smo se naših pjesama,kola i bećaraca, naših nošnji, svatova,kočija i dukata od zlata,  lijepo obučenih djevojaka i momaka,njihovih pogleda i divana, slasnih jela i bakinih kolača.  „Slavonijo tko te nije volio nezna što je izgubio"!

Za sve te darove izrekli smo Bogu jedno veliko HVALA , i to pjesmom „ Vjek hvaljen budi"koju su izvele naše učenice iz 3.h, 3.d i 2.f/g razreda.