Petak, 10 Listopad 2014 11:36

Počele jezične i kulturološke pripreme sudionika projekta VOCOS Obrtničke škole, Požega

U okviru programa Erasmus+ Obrtnička škola, Požega provela je odabir sudionika za sudjelovanje u  projektu Work Based Learning for Vocational Occupation Students (VOCOS).  Sveukupno će u projektu sudjelovati 24 učenika, odnosno 12 učenika iz tekstilnog i 12 učenika iz graditeljskog i drvnog aktiva, te 4 nastavnika u pratnji (2 po grupi). U svrhu što bolje provedbe stručnog osposobljavanja i prakse Škola je počela s talijanskim i njemačkim jezičnim i kulturološkim pripremama sudionika projekta.

erasmus logo

Svi sudionici projekta (uključujući i osobe u pratnji i rezervne učenike) sudjeluju u jezičnoj i kulturološkoj pripremi, te će 26. listopada 2014. jedna skupina sudionika otputovati na mobilnost u Frankfurt, a druga skupina 9. studenog 2014. u Padovu na stručnu praksu.

Učenici koji će sudjelovati u projektu VOCOS provest će 2 tjedna na stručnoj praksi, za učenike graditeljskog i drvnog aktiva (stolar, zidar, tesar, soboslikar - ličilac) bit će zadužena partnerska ustanova KWVD iz Frankfurta, a za učenike tekstilnog aktiva (odjevni i modni tehničar, krojač) partnerska ustanova Istituto Ruzza iz Padove.
Kako bi učenici proširili stručna znanja i stekli iskustvo u zemljama koje predstavljaju ogledni primjer (Italija>tekstil, moda, dizajn; Njemačka>građevinska industrija) organiziranog obrazovanja temeljenog na radu, te povećali svoju konkurentnost na hrvatskom i EU tržištu rada koje se pred učenicima otvara po završetku školovanja, Škola je u skladu sa svojim razvojnim ciljevima odlučila aplicirati projekt VOCOS te omogućiti profesionalni i osobni razvoj učenika kroz mobilnost. Radni procesi vezani za tekstilni, drvni i graditeljski aktiv u Školi uključuju tehnologiju, različite aparate, strojeve i alate s kojima će se učenici susresti za vrijeme stručne prakse, čime će direktno utjecati na svoj profesionalni razvoj.  Projektom se potiče razvoj interesa za inovacije u konkretnim zanimanjima, ispravan odnos prema sredstvima rada i majstoru-učitelju, suradnja s drugim sudionicima u radu, razvoj radnih navika, odgovornost te kreativnost.

Svi sudionici će za vrijeme trajanja mobilnosti upoznati i proces odlaganja i postupanja s viškom materijala, odnosno neupotrebljivog za daljnji rad, a korisnog za daljnju uporabu. Učenici će kroz stručnu praksu u inozemstvu steći uvid u obveze zaštite na radu, te odgovornost učenika za eventualnu učinjenu štetu za vrijeme naukovanja. Upoznat će se s mogućnostima daljnjeg školovanja i osobnog razvoja u karijeri u Njemačkoj i Italiji (otvaranje obrta) ili zapošljavanje.

Agencija za mobilnost i programe Europske unije u sklopu Erasmus+ program, odobrila je Obrtničkoj školi sredstva u ukupnom iznosu od 50.890,00 EUR-a u svrhu provedbe ovog projekta mobilnosti.