Utorak, 27 Ožujak 2018 16:17

Učenici ugostiteljskih usmjerenja na jednodnevnom izletu u Austriji

Kao veliki ljubitelji čokolade, učenici ugostiteljskog usmjerenja iz Požege i Pleternice 23. ožujska 2018. su kao prvu destinaciju odabrali  tvornicu čokolade Zotter u Riegersburgu. Nalazi se oko 100km od Hrvatske granice, te nekih 50km od Graza, što se super možete ukomponirati u jednodnevni izlet.

Tvornicu čokolade Zotter pokrenuo je Josef Zotter sa svojom obitelji. Cijela proizvodnja temelji se na načelima zdrave bio prehrane, koju vlasnici ostvaruju uz vlastite parcele kakaovca koje posjeduju u Africi.

Zotter je jedina tvornica u Europi koja proizvodi čokoladu od zrna kakaovca do gotovog proizvoda, znači kompletni proces se odvija u tvornici, a proizvode više od 300 različitih čokoladnih proizvoda .  To je organska čokolade koja se izrađuju ručno, isključivo od organskih i striktno fair trade sastojaka. Njihova su posebnost originalne čokoladne recepture zanimljivih kombinacija i izrađene su u više slojeva od kojih je svaki drugačijeg okusa.

Osim što je fina, izgledom je drugačija od ostalih. Nije čokolada u kockicama i svaka vrsta je posebno dizajnirana; kako čokolada, tako i omot.

Posjet započinje filmom, a dok smo čekali film, posjetiti smo Flugelbar – kušanje čokolade s crvima.

“ Tamo gdje raste kakao“ – naziv je filma koji vas uvodi u svijet čokolade, odnosno pokazuje gdje raste kakaovac i kako Josef Zotter dolazi do njega.

Svaki posjetitelj dobiva svoju keramičku žlicu i možete krenuti u čokoladnu avanturu. Na početku možete vidjeti, opipati, ali i probati razna zrna kakaovca iz različitih zemalja svijeta. Prati vas zvuk ptica koje se glasaju na plantažama kakaovca u Africi.

Cijelo ovo vrijeme prolazite kroz tvornicu i dok vi uživate u čokoladi kroz staklo možete pratiti cijelu proizvodnju uživo.

U sklopu tvornice postoji kušaonica čokolade i vina, te ljubitelji obih mogu sljubljivati ove dvije delicije.

Obliazak završava u dućanu gdje možete kupiti ono što vam se najviše svidjelo. Posebno je zanimljiva Chocolate shots – čokoladne injekcije – ono kad vam padne razina šećera pa vam treba doza, dvije, tri, četiri...