Četvrtak, 14 Prosinac 2017 17:02

„KAKO ŽIVI NAROD- IZVJEŠTAJ O PASIVNOSTI“

Gradski muzej Požega bio je domaćin multimedijalne izložbe "Kako živi narod – izvještaj o pasivnosti". Izložbu su posjetili učenici 3.a, 3.h, 4.a i 4.h razreda pod vodstvom nastavnika J. Glibo, M. Regić, S. Špehar, J. Grabusin, V. Dumančić, J. Matoković i I. Zrinščak.

Izložba je nadahnuta knjigom Rudolfa Bićanića Kako živi narod – Život u pasivnim krajevima iz 1936. godine. Taj je ugledni ekonomist pješice putovao po pasivnim krajevima Hrvatske i podrobno bilježio životne prilike i društveno-ekonomske odnose. Osamdeset godina poslije, umjetnica Krstina Leko putuje istim krajevima, od BiH, Slavonije, Like, Dalmatinske zagore i otoka te razgovara s ljudima. Slijedi Bićanićevu misao da su sasvim obični ljudi sposobni ekonomski misliti te da vrlo dobro znaju što treba učiniti da bi društvo bolje funkcioniralo.

Učenici su imali priliku aktivno sudjelovati u raspravama u svrhu razvijanja vlastite vizije boljeg društva i stvaranja zdravijih društveno-ekonomskih odnosa. Raspravljali su o problemima lokalnih poljoprivrednika, iskorištavanju prirodnih resursa, korupciji i o gorućoj problematici iseljavanja mladih. Složili su se kako su najveći problemi nemogućnost udruživanja malih poljoprivrednika i mentalitet potencijalnih radnika koji radije primaju socijalnu pomoć nego plaću za svoj rad. Cilj ovih diskusija je uhvatiti se aktivno u koštac sa vrlo rasprostranjenim negativnim društvenim stavom po kojem se ništa ne može promijeniti, a  iseljavanje predstavlja najbolju opciju za mlade.