Četvrtak, 16 Studeni 2017 18:34

Obilježavanje međunarodnog dana volontera

Svake godine 5. prosinca diljem svijeta se obilježava Međunarodni dan volontera. Međunarodni dan dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak proglasila je opća skupština Ujedinjenih naroda 17. prosinca 1985. godine. Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov dobrovoljni rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Obilježavanjem Međunarodnog dana volontera podsjećamo kako poklanjajući zajednici svoje vrijeme, vještine i entuzijazam svakodnevno stvaramo zdraviji, humaniji i sretniji svijet oko nas!

Naša škola je u suradnji s Udrugom Oppidum 5.12. 2017. obilježila Međunarodni dan volontera promovirajući projekt Udruge „Pokreni se! Volontiraj!“ i školski projekt osnivanja Volontersko-kreativnog kluba. Prolaznici su na štandu u pješačkoj zoni centra našeg grada mogli saznati sve što ih zanima o volonterstvu uz šalicu toplog čaja ili kuhanog vina. Pod mentorstvom nastavnice Katarine Bajt, učenice 4.a razreda sudjelovale su izradi platnenih vrećica za prigodni volonterski čaj.

Ne možemo živjeti samo za sebe.

Tisuću niti povezuje nas s ljudima koji nas okružuju.

(Herman Melville)

Također u prostorima Obrtničke škole, Požega  u mjesecu studeni gostovali su udruga Zvono i udruga Oppidum.

Udruga djece I mladih s poteškoćama u razvoju Zvono iz Belišća je provela tri radionice sa učenicima  trećih razreda u sklopu projekta "Šalji dalje"

Projekt je usmjeren na razvoj kvalitetnih volonterskih programa u ruralnim dijelovima triju slavonskih županija: Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske I Požeško-slavonske, te na uključivanje marginaliziranih skupina društva u volonterske aktivnosti.

Opći cilj projekta je poticanje I razvoj suradnje između organizacija civilnog društva, javnih ustanova te jedinica lokalne I područne samouprave kako bi se uspostavili kvalitetni I održivi volonterski programi koji će doprinijeti razvoju lokalnih zajednica.

Požeška udruga Oppidum u sklopu svog projekta "Pokreni se! Volontiraj!“ održala je također radionicu gdje su bili uključeni učenici četvrtih razreda.

Cilj projekta je povećati broj mladih uključenih u volonterske aktivnosti na području Požeško-slavonske županije sa specifičnim ciljem kreiranja burze volontera, te sustavom podrške razvoju kvalitetnih volonterskih programa s posebnim naglaskom na inkluzivno volontiranje.

Obrtnička škola kao suradnik u projektima ima za cilj osnivanje Volontersko- kreativnog kluba, koji će svojim radom promicati i njegovati školske volonterske aktivnosti i djelovati na lokalnoj razini u suradnji s udrugama, civilnim društvom i javnim institucijama.

Djelić atmosfere sa radionica: