Srijeda, 04 Listopad 2017 23:05

Obilježavanje Tjedna cjeloživotnog učenja u našoj školi

U Hrvatskoj se 11. put zaredom, u razdoblju od 2. do 8. listopada 2017., održava  Tjedan cjeloživotnog učenja pod sloganom „PROVJEŽBAJ MOZAK!“.   Tjedan cjeloživotnog učenja pokrenut je na inicijativu UNESCO-a  1999. godine, a svake se godine obilježava se u brojnim zemljama na svim kontinentima kako bi se promicala kultura učenja te potaknula osobna motivacija.

U školi smo se po prvi puta uključili u obilježavanje Tjedna cjeloživotnog učenja kroz radionicu " Otkrij tajne zanata!" .  Cilj radionice je bio poticati pozitivne vršnjačke odnose, razvijati samopouzdanje i sigurnost u javnom nastupu učenika.

Ostvarena je suradnja između nastavnika i učenika ugostiteljske i tekstilne struke . Učenici su međusobno prezentirali vještine stečene u odabranom zanimanju pod mentorstvom nastavnika Z.Škopeca, A. K. Uremović, A. Drkulec, S. Špehar i J. Grabusin.  Učenici u zanimanju kuhar i konobar (3.fg) su 90 minuta otkrivali tajne svoga zanata učeći i podučavajući učenice 4.a razreda slaganju salveta i ubrusa, filetiranju voća, vještinama someliera, pripremanju kanape sendviča, smoothia i koktela te prigotovljavanju jela flambiranjem. U slijedećih 90 minuta učenice u zanimanju modni tehničar (4.a)  su otkrivale tajne tekstilne struke podučavajući buduće kuhare i konobare našivanju dugmadi, vezanju kravate, uzimanju krojačkih mjera tijela, izrađivanju vunenih loptica i makrame narukvica. Svaki učenik je imao ulogu samostalno učiti i prezentirati naučeno te podučavati drugoga.