Dani kruha

naslovna

Naša škola već tradicionalno obilježila je Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Uz molitvu, blagoslov i pjesmu zahvalili smo Bogu na svim plodovima, radostima i darovima koje smo tijekom godine primili. Stolovi su bili prepuni plodova jeseni, raznih kolača, peciva i sokova koje su radile vrijedne ruke naših učenika te njihovih mama i baka. Učenici zanimanja kuhar i konobar posebno su se potrudili te su u svojim praktikumima pripremili, a potom u predvorju škole i poslužili slavonski doručak. Program su obogatili gosti iznenađenja, učenici Glazbene škole Požega koji su nam svirali i pjevali slavonske pjesme i kola.

Učenice modnih zanimanja prošetale su školom novu kolekciju naziva „Svilenka" koja je inspirirana istoimenom maramom koja čini upečatljivi, dekorativni dio slavonske narodne nošnje. Svileni rubac s dugim resama bogatih uzoraka i boja stavljao se oko vrata, križao na prsima te uljepšavao desetljećima djevojke i snaše. Nova kolekcija je dokaz da svilenka i danas može ukrašavati i činiti jedinstvenim različite modne kombinacije.

Vođeni, idejom vjeroučitelja Joze Glibe da tekstilna struka izradi tradicionalne slavonske košulje, ove školske godine nastavnica Vesna Dumančić prihvatila je izazov da osmisli i konstruira slavonsku mušku košulju koja bi imala elemente starinske požeške rubine ili rubne - kako se prekrasno zove u starinskom izričaju Slavonije. Model slavonske rubine izrađen je kako bi prenijeli tradicionalnu nošnju u suvremeno vrijeme, ne radeći istu košulju, već model primjeren sadašnjem vremenu u kome će se zrcaliti bogata tradicija i vještine slavonskoga ruha. Na manifestaciji obilježavanja Dana kruha, rubinu je nosio naš učenik, a nadamo se da će iduće godine povodom ove manifestacije biti izrađeni i ostale muške košulje - rubine, ženske košulje - oplećak i naša tradicionalna haljina.

Mjesec hrvatske knjige
18. 10. Svjetski dan kravate